Tarihçe

​Teknokon Endüstri Tesisleri İnşaat ve Montaj A.Ş. faaliyetlerine, 1993 yılında 4 makine mühendisinin bir araya gelerek kurduğu Teknokon Makina, İmalat ve Montaj A.Ş. ismi altında başlamıştır.

Teknokon, kuruluş yıllarında, proses ekipmanları imalatı ve endüstriyel tesis montajı olarak iki dalda faaliyet göstermeyi hedeflemiştir. Kuruluşundan birkaç yıl sonra, endüstriyel montaj faaliyetleri giderek artan bir ivme izlemiştir.

Teknokon ilk 1 milyon Dolar’ın üzerindeki sözleşmesini 1996 yılında Amylum firması ile imzalamış, takip eden yıllarda, Sabancı ve Zorlu grubu şirketleri ile birkaç milyon dolarlık orta ve büyük ölçekli petrokimya kompleksleri montaj sözleşmeleri ile sürdürmüştür.

2000’li yılların başında, Teknokon, Danimarkalı PCE firması ile Gürcistan’da ilk yurtdışı taahhüt projesini ve ilk 10 milyon dolar üzerindeki projesini üstlenerek başarıyla tamamlamıştır.

Rusya pazarının açılmasını takiben hissedarlar tarafından alınan karar doğrultusunda Teknokon OOO iştiraki ve Teknokon Moskova şubesi açılarak 2005 yılında Cargill firması Efremov tesisleri montajı ile faaliyetlerine başlamıştır. 2007 itibarı ile Teknokon enerji santralleri yapımına yönelerek Zorlu ve Gama grupları için Rusya’da 230 MW, 400 MW ve 800 MW kapasiteli üç elektrik santrali montajını başarıyla tamamlamıştır.

Rusya’da enerji santralleri yapım projeleri devam ederken Türkiye’de ana yüklenici olarak veya EPC firmaları adına alt yüklenici olarak birçok rafineri, petrol depolama, demir-çelik, hava ayrıştırma ve enerji santralleri montaj projeleri üstlenilmiştir. 2006-2010 yılları arasında Türkiye’de 20’den fazla orta ve büyük ölçekli endüstriyel montaj projesi tamamlanmış, bunun yanı sıra Teknokon, 2008 yılında Küba’da bir asit tesisi montajı için sözleşme imzalayarak Küba’da iş yapan ilk Türk yüklenici olmayı başarmıştır.

2000, 2004 ve 2008 yıllarında gelen ekonomik krizlerin ve yatırım projelerinin askıya alınmasının etkileriyle toplam hasılatında dalgalanmalar olmuşsa da, ortalama % 25 yıllık büyüme değerlerine ulaşılmıştır.

2011 yılında alınan stratejik karar doğrultusunda, Teknokon tüm dallarda hizmet veren bir EPC yüklenici firma olma hedefi ile yeniden yapılanma sürecine başlamış, 2012 yılında proses ekipmanları firması ile ayrıştırılarak Teknokon Endüstri Tesisleri İmalat ve Montaj A.Ş. kurulmuştur.